Azel Elektronik Ltd Şti Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından başlatılan Tekno-yatırım Destek Programı kapsamında projesi kabul edilen ilk firmalardan biri oldu.

23.02.2015

 

 

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri  Işık, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının ilk sonuçlarını açıkladı. 

 

 Geçen yıl başlattıkları Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile de öncelikli teknoloji alanlarındaki Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi için işletmelere yapacakları yatırımlarda destek olmayı amaçladıklarını aktaran Işık, şunları kaydetti: "Ülkemizde gerek kamu, gerek üniversiteler gerekse de özel sektör eliyle yenilikçi fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi miktarda fon ayrılıyor ve Ar-Ge çalışmaları destekleniyor ancak proje sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi konusunda arzu ettiğimiz noktada olmadığımız da açık. Ar-Ge ve yenilik projeleri çıktıları ticarileşmediği zaman, bu çıktılar rafa kaldırılıyor ve güncelliklerini yitiriyor. Bu da Ar-Ge ve yenilik konusunda yapılan kamu harcamalarının verimliliğini, etkinliğini ve geri dönüşünü olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi ve yatırımı konusunu çok önemsiyoruz."

"3 yıl içerisinde toplam 34 TTO'ya destek verdik" 
Üniversitelerde üretilen bilginin ticarileşmesi, üniversite ve özel sektör arasında işbirliği oluşturulması amaçlarına yönelik faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofislerinin (TTO) desteklenmesi amacıyla, TÜBİTAK tarafından TTO'ları destekleme programını yürüttüklerine işaret eden Işık, 2012 yılında başlatılan bu programla 3 yıl içerisinde toplam 34 TTO'ya destek verdiklerini açıkladı. Fikri Işık, Ayrıca Girişimcilik Aşamalı Destek Programı ile fikirden işletmeye, işletmeden pazara kadar bütün yatırım aşamalarını destekleyerek yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını amaçladıklarını belirterek, "Uyguladığımız bu program ile artık ülkemizdeki yenilikçi girişimcilerimizin, 'Ben bir proje geliştirdim ancak destek bulamıyorum' gibi bir mazerete sığınmalarını istemiyoruz. Özellikle bu programımız, bu mazereti ortadan kaldırmaya yönelik çok güçlü bir program" diye konuştu.

Patent, faydalı model veya endüstriyel tasarım korumasına konu teknolojileri lisanslamak, satın almak veya satmak isteyen tarafları buluşturacak Teknoloji Transfer Platformu adı altında bir web sitesi oluşturduklarını anlatan Işık, önümüzdeki günlerde bu platformun tanıtım toplantısını gerçekleştireceklerini bildirdi. Girişimci Bilgi Sisteminden elde ettikleri bazı sonuçlara da değinen Işık, 2006 yılından 2013'e gelindiğinde, teknoloji düzeyine göre girişim sayılarındaki artış incelediğinde, en fazla artış oranının yüzde 52,4 ile yüksek teknolojili sektörlerde olduğunu bildirdi.

Benzer şekilde, 2012'dan 2013'e gelindiğinde de girişim sayısındaki en yüksek artış oranının yüzde 24,7 ile yüksek teknoloji grubunda olduğunu aktaran Işık, "Buna karşın, işletmelerimizin üretim değeri hakkında önemli bir gösterge olan net satış değerlerine baktığımızda, yüksek teknolojili sektörlerde arzu ettiğimiz artış oranını göremiyoruz. Bu veriler bize, yüksek teknoloji alanında çok sayıda girişimcimizin faaliyete başladığını ancak bu faaliyetlerini henüz üretime ve değere dönüştüremediklerini gösteriyor" dedi. 

"21 proje desteklenmeye uygun bulundu"
Bugün açıkladıkları Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının, Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi konusunda en önemli adım olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:"Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 50 milyon liraya kadar olan yatırımlarında, toplamda 10 milyon liraya kadar geri ödemesiz destek sağlıyoruz. Böylece yenilikçi fikirlerin teknolojik ürünlere dönüşmesi sürecinin her aşaması destek kapsamına alınıyor. Programa ait ilk başvurular, 17 Temmuz 2014'de başlamış ve 13 Ekim 2014 itibariyle sona ermiştir. Programa toplam başvuru sayısı 182 oldu, bunlardan 32'si değerlendirildi ve 21'i desteklenmeye uygun bulundu. Bu projelerden 8'i yeni yatırım, 13'ü ise ürün çeşitlendirmedir. Yine bu projelerin 10'u yüksek teknoloji, 11'i ise orta-yüksek teknoloji alanındadır.

Destek verilecek işletmelerden 14'ü küçük, 4'ü orta ve 3'ü ise büyük işletme. Bu projelerde toplam yatırım tutarı 43 milyon 418 bin lira, Bakanlığımızın desteği ise 15 milyon 665 bin liradır. İstanbul'dan Elazığ'a, Konya'dan Çankırı'ya kadar yurdun dört bir yanından proje başvurusu geldi. Projeler makine, kimya, elektronik ve otomotiv sektörlerinde yoğunlaşmış durumda. Başvuruda bulunan diğer projelerin değerlendirme sürecinin ise halen devam ettiğini özellikle belirtmek istiyorum. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına ait yeni başvuruların alımına da 2 Şubat 2015'te başladık ve 3 Mart 2015'e kadar devam edeceğiz."